پادکست ، تاثیر صوتی!

سلام!

همونطور که از روی تیتر این بلاگ قابل حدس هست ، امروز و در این بلاگ ، قراره که درباره پادکست بخونید!

پادکست یکی از موضوعاتی هست که چند سالی میشه که روی زبون افتاده و روز به روز فرهنگ گوش دادن بهش ، داره بیشتر پیش میره. اما ابتدایی ترین سوالی که پیش میاد ،‌ اینه که اصلا پادکست چیه؟

اگر بخوایم خیلی ساده بگیم ، پادکست یک فایل صوتی هستش ، که میزبان اون ، یعنی کسی که ضبط کننده و گوینده اون هست ، درباره موضوعات مختلفی صحبت میکنه.

میزبان برای پادکست رو مثل خواننده و اثرش تصور کنید! همونطور که هر خواننده ، صاحب اثر یکسری اثر هست ، میزبان پادکست هم به همینصورت هست.

نکته ای که باید گفته بشه اینه که خیلی از پادکست ها بیشتر از یک میزبان دارن ، البته منظور از بیشتر از یک میزبان ، اکثرا ۲ نفره هستش. یک چیز جالب دیگه ای که درباره پادکست وجود داره اینه که خیلی از پادکست ها اصطلاحا گفت و گو محور هستن و توی اونا میزبان پادکست شخص دیگه ای رو دعوت میکنه و با اون شخص درباره یک سری موضوعات و مسائل(معمولا مرتبط با موضوع پادکست) صحبت میکنن. به اون شخص ،‌ مهمان هم میگن. حالا اون شخص میتونه معروف و شناخته شده باشه یا نباشه . مثلا پادکستی رو در نظر بگیرید که مهمانش شخصی مثل ایلان ماسکه!

هر پادکست ، یک موضوع و سبک خاص رو داره ; بعضی از امثال موضوع پادکست ها :‌

  • کامپیوتر و فناوری
  • علمی
  • سیاست
  • فرهنگی
  • هنری
  • روانشانسی
  • داستانی
  • فلسفی
  • و…

خب طبعا هرکس میتونه پادکست با موضوع موردعلاقه خودش رو دنبال کنه و به اون گوش بده ; دقیقا مثل موسیقی!

خب حالا بریم سراغ عنوان بلاگ ، و این سوال که چطور پادکست میتونه تغییر ایجاد کنه و چه تاثیر مثبتی میتونه داشته باشه؟

عقیده شخصی من این هست که خیلی اوقات چیزهای کوچیکی مثل پادکست و بلاگ ، میتونن ریز- ریز تغییرات بزرگ بوجود بیارن. شما در روز شاید ۱ ساعت بلاگ بخونین یا پادکست گوش بدید ، اما در بلند مدت متوجه آموخته ها و چیزهای خفنی که یادگرفتید میشید. البته اگر پادکست هایی که گوش دادید یا بلاگ هایی که مطالعه کردید ،‌ واقعا مفید بوده باشن. چون مثل هر چیز دیگه ای ، بلاگ و پادکست غیرمفید هم وجود داره!

شما در اوقات فراغتتون ، زمانی که بیدار میشید ، زمانی که به رخت خواب میرید ، زمانی که توی مسیر هستید ، توی ماشین ،‌ تاکسی یا هرچیز دیگه ای ،‌ میتونید خیلی راحت پادکست گوش بدید و لذت ببرید. البته خب نیازی به گفتن نیست که بهتره پادکستی رو گوش بدید که به موضوعش علاقه مندید.

این گوش دادن به پادکست ، کم کم تبدیل به عادت شما میشه و همینطور که گفتم ، بعد از مدتی ، شما متوجه تغییری که پادکست ایجاد کرده میشید.

نسل های قبل از ما ،‌هرگز چنین قابلیتی رو نداشتن . ۱ تا ۳ نسل قبل از ما چیزی شبیه به این داشتن که بهش رادیو میگفتن.اما رادیو تفاوت بزرگی با پادکست داره و اون هم اینه که اونها نمیتونستن موضوع مورد علاقشون رو هر زمان خواستن انتخاب کنن و بهش گوش بدن . همچنین رادیو هرگز یک چیز شخصی نبوده که شما بتونید شخصا و بدون مزاحمت صوتی به اون گوش بدید. اما قبل از رادیو ، نسل های قدیمی تر ،‌ هیچوقت چنین قابلیتی رو نداشتن که بتونن با گوش دادن به چیزی ، تجربه گوینده اون رو به خودشون منتقل کنن و از طریقش یاد بگیرن!

شخصا فکر میکنم ، پادکست یکی چیزهایی هست که میتونه واقعا تغییرات بزرگ ایجاد کنه ، اگر فرهنگ اون بیشتر جا بیفته. خبر خوبی که هست اینه که پادکست های فارسی زبان کم کم دارن به حد قابل قبولی میرسن. هرچند هنوز در ایران فرهنگ پادکست گوش دادن جا نیافتاده ، اما همونطور که گفتم، کم کم درحال جلو رفتنه.

امیدوارم هرچه زودتر گوش دادن به پادکست رو شروع کنید و لذتشو ببرید!

“مهدی آرمان

24.03.1399

پاسخی بگذارید