سحرخیزی ، معجزه کمتر شناخته شده!

سلام!

خب همه ی ما از روز اولی که مدرسه رفتیم تا همین الآن ، بدون شک بهمون گفتن که خوبه شب زود بخوابی تا به موقع بیدار بشی یا زود بیدار بشی و اینجور صحبت ها!

مشکلی که وجود داره اینه که هیچوقت دلیل چنین چیزی به ما گفته نشد(مثل خیلی چیزهای دیگه!).هیچوقت متوجه نشدیم چه دلیلی داره که من مثلا تلویزیون نبینم که زودتر بخوابم تا زودتر بیدار بشم. دلیل ، از اولین قدم ها توی شروع و انجام هرکاری هستش ، و این زود خوابیدن و زودبیدار شدن هم جزئی ازش هست!

دوست دارم با دلایلی که قدرت قانع کردن رو دارن ، تحلیل کنیم این داستان رو و ببینیم چرا بهتره سحرخیز باشیم؟

دلیل اول : زمان

اولین دلیل و همچنین پراهمیت ترین دلیلی که وجود داره ، زمان هست. زمان ، تکرارناپذیر ، غیرقابل معامله ، یکتا ، غیرقابل لمس ، غیرقابل درک.

همه ی ما خوب میدونیم که کسی که شب رو کنار خیابون تا صبح سپری میکنه و کسی که به عنوان انسان موفق شناخته میشه ، و کسی که زندگی نرمال و عادی داره ، هر ۳ گروه ، به یک اندازه در روز زمان دارن;بله،۲۴ ساعت. زمان خریدنی نیست و این دلیلی هست که باعث میشه این قاعده ی مساوی بودن زمان برای هر شخص ، پابرجا بمونه.(در غیراین صورت مطمئن باشید ، هرکسی حاضر بود هرکاری کنه تا پول دربیاره و بعدش زمان باهاش بخره!).

اما سوالی که اینجا پیش میاد اینه که چطور ممکنه؟!چرا؟!

خب طبیعتا نمیتونیم بگیم که تنها دلیلش سحرخیزی هست.چون خیلی ها هستن که سحرخیز هستن اما خب به کلی دلیل دیگه ، بازم سرجاشون هستن! اما هیچ شکی در این نیست که سحرخیزی ، یکی از عادات تقریبا تمام کسانی هست که ما به عنوان انسانی که توی مسیر موفقیت هست، قبولش داریم.

داستان زندگی هرکدوم از این اشخاص رو که مطالعه کنیم ، متوجه میشیم یکی از چیزهایی که همه ی اونها بصورت مشترک با هم دارن ، سحرخیزی هست.

سحرخیزی ساعت معینی نداره ، اما احتمالا اگر تا قبل از طلوع خورشید باشه ، بیشتر سحرخیزی محسوب میشه! ما گاها میخونیم که فلانی ساعت ۶ ، ۵ و یا حتی ۴ صبح بیدار میشه!‌احتمالا باورش سخت باشه ، اما شکی نیست که کسی که ساعت ۴ صبح از خواب بیدار میشه ، مدت هاست در حال انجام این کار هست و همچنین استراحت کافی داشته.

پس اولین دلیلی که میتونه انگیزه ای باشه برای سحرخیز بودن و سحرخیزی ، بحث اهمیت زمان و تکرارناپذیری اون هست.

دلیل دوم : روح و جسم

دلیلی دومی که میخوام دربارش بنویسم ، روح و جسم ما انسان ها هست. بنظر من ، شب و روز چیزهایی هستن که ما برای خودمون تعیین کردیم و طبق اونها رفتار میکنیم.اینکه شب وقت خوابیدن و روز ، وقت کار و زندگی و… هست. اما حتی با در نظر گرفتن این نگرش ، بازهم روح و جسم انسان ، جوری طراحی و خلق شده که با سحرخیزی بیشتر سازگار هست تا با شب بیداری! از نظر علمی هم این موضوع که شب بیداری در دراز مدت باعث آسیب های جدی میشه ، اثبات شده هست. اما خب به هرحال هرکسی یک لایف استایلی داره و خیلی از انسان ها هستن که شب کار میکنن و آرامش شب رو میپسندن.اما بصورت کلی ، همونطور که گفتم ، سحرخیزی ، باعث سلامتی و تازگی بیشتر روح و جسم میشه.

وقتی خودتون ، با چشم خودتون ، طلوع خورشید رو ببینید ، بدون اینکه حواستون باشه ، شیفته ی اون میشید!

در صبح ، انرژی نهفته هست و در شب ، آرامش. یادمون نره انرژی میتونه باعث آرامش باشه. انتخاب با شماست!

دلیل سوم : عُرف جامعه

خب ، اگر دو دلیلی که قبل تر گفتم رو نادیده بگیریم ، عُرف و رفتار هر جامعه ای ، به این صورت هست که کارها باید صبح انجام بشن! سحرخیزی رو میزاریم کنار . در هر صورت ، شما باید برای انجام کارهای روزمره خودتون ، صبح رو بیدار باشید. خب چه بهتر که با یکم زودتر بیدار شدن ، سحرخیز هم باشیم!

هرکس میتونه روش خودش رو برای تبدیل شدن به یک شخص سحرخیز داشته باشه….

سحر خیز باش تا کار خود را به نیکی به انجام رسانی.

زرتشت

16.04.1399 – 14.04.1399

“مهدی ‌‌آرمان”

پاسخی بگذارید