کامپیوترها!

سلام!

خب خیلی وقت هست که میخوام درباره ی این موضوع بنویسم موضوعی که ، بخش زیادی از زندگی من رو تشکیل داده.بخشی از زندگی همه ی ما رو! کامپیوترها!

خب مسلما قرار نیست درباره تاریخچه کامل کامپیوترها اینجا صحبت کنم. کامپیوترها حدود ۱۰۰ سالی میشه که وجود دارن(البته نه به شکل امروزی) ، اما چیزهایی که ما دیدیدم ، نهایتا محصولات ۳۰ سال پیش هستن.

.شاید باورش سخت باشه ، اما تا حدود ۱۵ سال پیش ، خیلی از چیزهایی که الان و بطور روزمره از اونها استفاده میکنیم یا وجود نداشتن ، یا بنظر میومده که آینده ای ندارن و بزودی از دور خارج میشن! . شبکه های اجتماعی ، دیوایس های هوشمند ،‌ وبسایت ها ، استارتاپ ها با ایده های متفاوت و….

اگر به چند دهه ی پیش سفر میکردیم و به یک شخصی میگفتیم که تو میتونی با هرکسی در سراسر جهان ارتباط داشته باشی ، میتونی حتی ببینی و بدونی که اون داره چیکار میکنه ، بدون شک از ما میترسید و ما رو “دیوانه” خطاب میکرد

اگر به چند دهه ی پیش سفر میکردیم و به یک شخصی میگفتیم که تو میتونی هر مهارتی رو که دوست داری و میخوای یاد بگیری در حالی که توی کافه ، خونه یا هرجای دیگه نشستی ، از ما میترسید و ما رو “دیوانه” خطاب میکرد.

.ایده های بزرگ ، همیشه دیوانه وار هستن و همین ایده های بزرگ بودن و هستن که زندگی تمام بشریت رو ، رو به جلو میبرن. در هر بازه زمانی از تاریخ ، یکسری ایده ها بودن که عملی شدن و جهان رو به مکان بهتری تبدیل کردن.توی این بازه از تاریخ که ما درحال زندگی هستیم ، شاید به جرئت بتونم بگم که ۹۵٪ ایده هایی که موجب این اتفاق شدن ، ایده هایی بودن که یا تماما به کامپیوتر مربوط میشدن ، یا بخش بزرگی ازشون به کامپیوتر مربوط بوده.

شکی ندارم که این روند فعلا فعلاها ادامه داره و ما تازه در ابتدای راه هستیم.روز به روز ایده های بهتری داده میشه ، و روز به روز اشخاص مختلف در سراسر جهان ، درحال تلاش برای عملی کردن این ایده ها هستن. خیلی از اشخاص(که شاید تویی که داری میخونی هم جزءشون باشی) ،‌ معتقد هستن که ایده های بزرگ تمام شدن و چیزهای خفن تولید شدن و بشر درحال درجا زدن هست.اما من مخالف این نگرش هستم. درسته که ایده های خیلی بزرگی دراین چند سال عملی شدن و واقعا جهان رو تکون دادن ، ایده هایی مثل تلفن همراه هوشمند ، کامپیوترهای شخصی ، هوش مصنوعی ، شبکه های اجتماعی و…. ، اما همونطور که گفتم ، بدون شک در آینده ، ایده هایی عملی خواهند شد ، که بازهم و برای چندمین بار ، جهان رو تکون و تغییر میدن!

نمیدونم چند درصد از انسان ها ، اما احتمالا درصد خیلی زیادیمون بصورت روزانه داریم از کامپیوترها کمک میگیریم و ازشون استفاده میکنیم.

الان و توی این بازه زمانی ، فرصت های فوق العاده ای برای همه ما هست که هیچوقت برای بقیه نبودن! هیچوقت یک نفر نمیتونسته خیلی راحت یک مهارت رو همونطور که گفتم ،‌توی خونه ، کافه یا جاهای دیگه یاد بگیره!‌

هیچوقت هیچکس انقدر در جریان اخبار لحظه ای نبوده.

هیچوقت انسان های دیگه نتونستن با دیگر انسان ها از سراسر جهان ارتباط داشته باشن یا از حال دوستانشون باخبر بشن ، یا خاطراتشون رو به اشتراک بزان.

و بینهایت حوزه و فرصت جدید دیگه ای که چند سالی هست که ما ، تمام انسان ها ، فرصت استفاده ازشون رو داریم و میتونیم خیلی از اونها بهره ببریم.

خیلی از ابزارهایی که روزانه در حال استفاده ازشون هستیم ، برامون عادی شده ،‌ و ناخودآگاه فکر میکنیم که همیشه وجود داشتن و چیز عجیبی نیست! اما اشتباه نکنیم!! ، ما اولین نسلی هستیم که میتونیم تاکسی اینترنتی بگیریم! ، ما اولین نسلی هستیم که میتونیم خاطراتمون رو به اشتراک بزاریم و ببینیم بقیه انسان ها درحال انجام چه کاری هستن و به چی علاقه مندن!‌، ما اولین نسلی هستیم که میتونیم یک دستیارهوشمند داشته باشیم که باهاش صحبت کنیم ، کمک ازش بخوایم و اون هم بدون هیچ انتظاری ، درخواست مارو اجرا کنه! چرا استفاده نکنیم؟ چرا بهره نبریم؟!

کامپیوترها به طرز عجیبی ترسناک هستن ، چون بنظر میرسه که میتونن جهان رو نابود کنن و… ، اما اشتباه نکنیم! ، اگر هم روزی کامپیوترها باشن که جهان رو نابود میکنن ، این خود ما انسان ها بودیم که بهشون این دستور رو دادیم!!

کامپیوترها سریع اما نادان هستن و هیچ چیزی از خودشون ندارن ، و انسان ها کُند و نابغه. ترکیب این ۲ ، میتونه خفن ترین ، جالب ترین و بهترین ترکیبی باشه که تا الان وجود داشته. البته فراموش نکنیم که بدون شک میشه از این ترکیب استفاده مضر و بد هم داشت ( همونطور که الآن میبینیم بعضی جاها چنین چیزی رو) ، اما اگر روراست باشیم ، بیشتر برای ما سودمند بوده تا مضر!

در آینده ی نه چندان دوری ، خیلی چیزها تغییر میکنن.خیلی از مشاغل جا به جا میشن ، و هر انسانی باید برای این شرایط آماده باشه. شرایطی که بشریت به راحت ترین نقطه خودش میرسه ، اما در عین حال اینکه خیلی از کارهاش رو به کامپیوترها میسپاره ، از درون احساس تنهایی و پوچی هم میکنه! فکر نمیکنم بشه اسمش رو گذاشت “شرایط بد” ، چون خیلی هم بد نیست! همه ی ما انسان ها میدونیم که میتونیم با کامپیوترها خودمون رو ، رو به پوچی و نابودی بکشیم ، رو به تاریکی و تنهایی و انزوا و… ، اما خب در عین حال هممون دوست داریم بالاخره در عمل ببینیم چیزهایی که معمولا توی فیلم ها دیدیم!

اگر آمادگی برای اون شرایط رو نداشته باشیم ، اوضاع شاید برامون سخت باشه ، در عین حال اینکه همونطور که گفتم ، خیلی از کارها رو دیگه خودمون انجام نمیدیم. من فکرمیکنم هرکس وظیفه ی خودش رو داره و باید کمک کنه برای بهتر شدن ،‌برای پیشرفت ، برای خلق کردن.ایمان دارم که در چندسال نزدیک آینده ، روزهایی رو میبینیم که الآن اگر به همدیگه بگیم چطورن ، همدیگه رو “دیوانه” خطاب میکنیم!!‌ شما رو یاد چیزی نمیندازه؟! درسته!‌ همونطور که گفتم ، ایده های بزرگ ، نه تنها در زمانی که گفته میشن(قبل از عملی شدن) ،‌ بلکه وقتی عملی هم شدن هنوز هم خیلی هامون هستیم که باورشون نداریم و نمیتونیم قبول کنیم که این ، آینده هستش!…

در آخر ، پیشنهاد میکنم ، در هر حالتی ، به فکر کمک کردن و ساخت آینده باشید. چه برای خودتون و چه برای تمام انسان ها. و شک نکنید توی این مسیر به کامپیوترها هم احتیاج پیدا میکنید! هر مخلوقی ، میتونه خالق باشه ; همونطور که هرخالقی(۱-)، خودش هم مخلوق هست…

کامپیوترها به طرز عجیبی سریع ، اما نادان هستن . انسان ها کُند ، اما به طرز شگفت انگیزی نابغه هستن.ترکیب این دو ، چیزی رو به وجود میاره که تا قبل از بوجود اومدنش ، احتمالا غیرقابل باوره!

13.04.1399 – 09.04.1399


“مهدی آرمان”

Mehdi Arman

.Everything is connected

نظرات (1)

پاسخی بگذارید